Türkiye-Bulgaristan İş Forumu 19 Kasım 2018'de Sofya'da gerçekleştirilmiştir.Sayın Bakanımız Ruhsar Pekcan, Bulgar muhatabı Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov’un davetine icabetle, ikili temaslarda bulunmak ve Türkiye-Bulgaristan İş Forumu’na katılmak üzere 19 Kasım 2018 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız ziyareti kapsamında Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov ile ikili temaslarda bulunmuştur. Sayın Bakanımız Bulgaristan ziyareti kapsamında, Ülkemiz ile Bulgaristan arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinden Bulgaristan ile gümrük kapılarımızda yaşanan sorunların çözümüne kadar bir çok konu ile ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

Sayın Bakanımız daha sonra, her iki ülkeden yaklaşık 500 iş dünyası temsilcisinin iştirak ettiği ”Türkiye-Bulgaristan İş Forumu”na Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ile birlikte katılarak, orada iki ülkenin iş insanlarına hitaben bir konuşma yapmıştır. Bahse konu İş Forumu sırasında, Sayın Bakanların konuşmalarının ardından, ”Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Bulgaristan Yatırım Ajansı Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı (MoU)” Sayın Bakanımız ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov tarafından imzalanmıştır.