II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu 10-11 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir.II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu 10-11 Ekim 2018 tarihlerinde Bakanlığımız ve Afrika Birliği eşgüdümünde ve DEİK organizasyonunda İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenmiştir. 

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Etiyopya Cumhurbaşkanı Sayın Mulatu Teshome teşrifleriyle Forumu onurlandırmış, Ruanda Başbakanı, 47 Afrika ülkesinden 26 Bakan, 4 Bakan Yardımcısı, Milletvekilleri, Müsteşarlar, Yatırım/İhracat Destek Ajansı Başkanları ve Büyükelçiler başta olmak üzere 245 resmi heyet üyesi Foruma iştirak etmiş, Afrika'dan toplam 850 iş insanı programa katılmıştır.

Etkinlik çerçevesinde Türk ve Afrikalı iş insanları arasında yaklaşık 3.500 ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiş, ayrıca, 12 Afrika ülkesi G2B programları çerçevesinde ülkelerindeki projeleri Türk iş dünyasına anlatma imkânı bulmuşlardır. Özellikle son dönemde dünyada yükselen korumacılık eğiliminin Afrika için oluşturduğu riskler ve bunun Türkiye-Afrika ticari ve ekonomik ilişkilerine etkisi konusu Forum kapsamında düzenlenen Bakanlar Toplantısı marjında ele alınmıştır.